Skip to content

Yeni Dönemin İlk Meclis Toplantısı Yapıldı

Ali Ercan Akpolat Başkanlığındaki Adalar Belediye Meclisi, yeni dönemin ilk meclis toplantısını gerçekleştirdi.

31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri’nin ardından Adalar Belediye Meclisimizin ilk toplantısı 13 Nisan Cumartesi günü, Büyükada Belediye Hizmet Binası Meclis Toplantı salonunda gerçekleşti. Toplantıya 3 Nisan tarihinde mazbatasını alarak göreve başlayan Adalar Belediye Başkanımız Ali Ercan Akpolat başkanlık etti.

CHP Belediye Meclis Üyeleri Fırat Durak, Mehmet Nuri Kaya,  Döndü Ayvaz, Aytül Ekşiyan,  Yavuz Çiftçioğlu, İsmail Onur Balbinar, Ahmet Tanay Garip, Medine Pamuk, Nesimi Aday; AKP Meclis Üyeleri Kemal Türkyılmaz ile Münevver Durmuş’un hazır bulunduğu toplantıya Ada sakinleri  büyük ilgi gösterdi.

Başkanımız Akpolat’ın tüm meclis üyelerimizi tebrik ederek görevinde başarılar dilediği toplantı, saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı.

Toplantının açılışını yapan Başkanımız, 31 yerel seçimlerinde kendisine oy veren, vermeyen tüm Adalılara teşekkür ederek konuşmasına başladı. “İlçemizde şu ana kadar en yüksek oyla belediye başkanı seçilmiş olmanın onuru ve gururunu yaşıyorum” diyen Başkanımız, Adalı kimliğine vurgu yaparken, siyasi hayatında olduğu gibi Belediye Başkanlığı görevinde de insanları ayrıştıran değil, birleştiren bir yaklaşım içerisinde olacağının altını çizdi.

Başkanımız, “Ülkemizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bu ülkeyi kurarken hiç kimseyi ayırmadan ve her kesimden insanla Cumhuriyetimizi kurdu. Atamızın bu yaklaşımını siyasi hayatım boyunca kendime ilke edindim” dedi.

“SORUMLULUĞUMUZUN BİLİNCİNDEYİZ”

“Çok zorlu bir sürecin içerisindeyiz ve hepimize büyük sorumluluklar düşüyor. Sorumluluğumuzun bilincindeyiz” sözleriyle konuşmasına devam eden Başkanımız,  Bayram boyunca Adalarımıza gelen günübirlik ziyaretçi yoğunluğuna da değindi ve “İzin günlerinde işlerinin başında olan tüm emekçi arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi. Başkanımız, yeni dönemin Adalarımıza hayırlı olmasını dileyerek sözü meclis üyelerimize bıraktı.

Adalar Belediye Meclisinde olmanın önemini dile getiren CHP Meclis Üyesi Aytül Ekşiyan, kadınların siyasal haklarını ilk kez 1930 yılındaki Belediye seçimlerinde kullandıklarını hatırlatırken  “Bizler, Cumhuriyetimizin Kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bize sunduğu hakla bugün bu meclisteyiz. Adalar Belediyesi meclis üyesi kadınlar olarak, görevimizi layıkıyla yerine getireceğimize söz veriyoruz.  Seçim sürecinde olduğu gibi bundan sonra da Adalı kadınlarla el ele verip var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu. 

AKP Meclis Üyesi Kemal Türkyılmaz ise Adalı kimliğine vurgu yaparak, “Daha güzel, daha yaşanılır bir ada için hep beraber çok çalışacağız” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından,  Nisan ayı toplantılarının 1. Birleşimin gündem maddelerine geçildi. Belediyemizin Üye Olduğu Birlikler, Meclis Komisyon Üyeleri, Meclis Başkanvekilleri, Katip ve Encümen Üyeleri’nin seçimi gerçekleştirildi.

Buna göre;

Meclis 1. Başkan Vekilliği: Aytül Ekşiyan

Meclis 2. Başkan Vekilliği: Onur Balbinar

Encümen: Yavuz Çiftçioğlu, Döndü Ayvaz

Divan katipliği: Medine pamuk, İsmail Onur Balbinar (asil)

Ahmet Tanay Garip, Döndü Ayvaz (yedek)

Tarihi Kentler Birliği: Üye Nesimi Aday (asil), Ahmet Tanay Garip(yedek)

Kıyı Ege Belediyeler Birliği: Ahmet Tanay Garip (asil), Nesimi Aday (yedek)

Sağlıklı Kentler Birliği: Nesimi Aday (asil)

Hukuk Komisyonu: Nesimi Aday, Fırat Durak, Münevver Durmuş

İmar, Çevre, Sağlık Komisyonu: Ahmet Tanay Garip, Yavuz Çiftçioğlu, Döndü Ayvaz

Plan Bütçe Komisyonu: Mehmet Nuri Kaya, İsmail Onur Balbinar, Nesimi Aday

Hayvan Hakları Komisyonu : Ahmet Tanay Garip, Döndü Ayvaz, Medine Pamuk

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği: Döndü Ayvaz, Medine Pamuk, Nesimi Aday

Bundan sonra meclis toplantılarımızı ada ada yine halka açık şekilde gerçekleştireceğimizi söyleyen Başkanımız Ali Ercan Akpolat, Mayıs ayı birinci birleşim toplantısını 6 Mayıs Pazartesi günü Kınalıada’da yapacağımızı duyurdu.

SON HABERLER