Skip to content

Ali Ercan AKPOLAT

Ali Ercan Akpolat, 2 Temmuz 1969 yılında Büyükada’da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise eğitimini doğup büyüdüğü Adalar’da tamamladı.

Adalar’ın tüm sorunlarını bizzat yaşayarak öğrenmiş olması ve bu sorunlara karşı her zaman çözüm önerilerinin bulunmasından dolayı gençlik yıllarından itibaren siyasetle ilgilenmiş, siyasi kariyerinde sağlam adımlarla ilerlemiştir. 18 yaşında SHP ile adım attığı siyaset hayatına Cumhuriyet Halk Partisi bünyesinde devam etti. Adalar CHP İlçe Başkanlığı, Adalar Belediye Başkan Yardımcılığı ve CHP İstanbul İl Başkan Yardımcılığı gibi önemli görevlerde yer aldı.

2000’li yıllardan itibaren Adalar ve Adalıların sorunları üzerine projeler ve bu projeleri alanında uzman akademisyenler, mühendisler, mimarlar, doktorlar ve ilgili STK’larla birlikte uygulanabilir hale getirmek için büyük çabalar sarf etti.  2009-2011 yılları arasında Belediye Başkan Yardımcılığı döneminde Kamu Yönetimi ve Belediyecilik hakkında tecrübelerini daha da arttırarak 2024 yılı Mart ayında yapılacak Mahalli İdareler Seçimleri’nde “Artık Adalar’ı bir Adalı yönetmeli ve bunu tüm Adalılarla birlikte yapmalı” diyerek Adalar Belediye Başkanlığı için aday olma kararı aldı.

MESLEK HAYATI

Ali Ercan Akpolat, meslek hayatını turizmci olarak sürdürdü ve Büyükada’da otel işletmeciliği yaptı. Bir dönem Yaysat ve Birleşik Basın Dağıtım Bayiliklerini alarak Adalar’da gazete dağıtım işinde bulundu.

Mesleki ve siyasi kariyerinin yanı sıra sportif kişiliğiyle de ulusal ve uluslararası organizasyonlarda bulunan Akpolat,  Adalar Spor Kulübü’nde futbol yaşamına başladı. Maraton koşucusu ve Üç Yıldız Usta Balıkadam lisansına sahip olan Akpolat,  aynı zamanda profesyonel bir dalgıçtır. Kuzey Doğu Marmara Sualtı Mirası Projesi kapsamında Vordonos (Batık Manastır) dalışlarına Rehber Balıkadam olarak görev aldı. ADAMER projesi kapsamında, Sivriada’dan Tavşanadası’na Türkiye’de ilk kez mercan naklini gerçekleştiren ekibin bir parçası olarak yer aldı.

Çevre ve orman temizliği ve korunması bakımından son derece duyarlı olan Akpolat, gönüllü arkadaşlarıyla birlikte düzenli olarak deniz dibi temizleme ve haritalandırma çalışmaları yapmaktadır.

31 Mart Yerel Seçimlerinde Adalar İlçesine Belediye Başkanı seçilen Ali Ercan Akpolat, 3 Nisan’da mazbatasını alarak göreve başlamıştır.