Skip to content

Çıkarma Gemisi

  

     

Çıkarma Gemisi İrtibat

E posta: isletme@adalar.bel.tr
Telefon: +90 216 382 3 382 / Dahili: 131- 132
Faks    : +90 216 382 77 47
Adres  : Altınordu Cad. No: 21 Büyükada / İSTANBUL

ÇIKARMA GEMİSİ KİRAYA VERİLMESİNE AİT UYGULAMA ESASLARI

1- Ücret tarifesi Adalar Belediye Meclisince belirlenmektedir.

2- Belediye hizmetleri öncelikli yapılmak üzere, resmi kurum ve kuruluşlar ile gerçek ve tüzel kişilerden gelen geçiş talepleri günlük yapılacak program dahilinde gerçekleştirilmektedir.

3- Adalara araç geçişi, ilgili yönetmelik gereği günübirlik yapılmaktadır. Ancak çeşitli sebeplerle aynı gün dönemeyecek araçlarının dönüşü, Adalar Kaymakamlığı’ndan izin alınması kaydıyla ertesi gün veya birkaç gün sonra gerçekleştirilebilir.

4- Gemiler ile araçsız malzeme taşıması yapılmamaktadır.

5- Araçlara ait ruhsat fotokopileri başvuru sırasında İşletme Müdürlüğü’ne ibraz edilmek zorundadır.

6- Tarifede azami ağırlığı 32.000 kg dan fazla olan araçların Adalara getirilmesi engellenmiş olmasına karşılık, zorunlu hallerde 32.000 kg’ı aşması durumunda; geçecek araçların kategorisine göre büyük sınıf tarife bedelinin % 50 fazlası tahsil edilir. Bu kapsamda, ancak Belediyece belirlenecek güzergahlardan geçebilecek araçların ilgililerinden, çevreye ve alt yapıya zarar vermeleri halinde zararı tazmin edeceklerine dair taahhüt alınır.

7- Adalardan birine gelip, 2. bir adaya geçiş yapmak isteyen araçların 2. geçiş ücreti %30 indirimli olarak tahsil edilir.

8- Adalara dolu gelip dolu dönecek araçlardan tarifede belirtilen geçiş ücreti %30 artırılarak tahsil edilir.

9- Taşınan araçların çekici ve römorktan ibaret olmaları halinde Römork için aracın tarifede belirtilen geçiş ücreti %50 arttırılarak tahsil edilir.

10- Heybeliada gemisinin özel sefer ücreti, geçecek araçların kategorisine göre 8 büyük sınıf araç bedeli olarak; Şehit Nadir Güneş gemisinin özel sefer ücreti, geçecek araçların kategorisine göre 3 büyük sınıf araç bedeli olarak tahsil edilir. Kategorilerin dışında özel sefer ücreti 25.000 TL.’ dir.

11- İş makineleri ve ATM taşıyan araçlar, büyük sınıf inşaat malzemeleri kategorisinden alınacaktır.

12- Canlı hayvanların geçişi, Tarım İlçe Müdürlüğü’nden yazılı onay belgesi olması şartıyla gerçekleştirilmektedir.

13- Deprem araştırmalarında kullanılan zemin etüt aracı, araç üstünde bulunan vinç, küçük sondaj aracı, araştırmalarda kullanılan araçlar ücretsiz geçirilecektir.

14- Adalara giriş izni bulunmayan araçların taşınması yapılmayacaktır.

16- Adalar İlçesi dâhilinde ikamet eden, ikamet ettiği Muhtarlıktan alınmış “Fakirlik İlmuhaberi” ibraz eden vatandaşlar, sadece kendi ihtiyaçları için gelen ev eşyası ve yakacak malzemesi araçları geçişi indirimli sağlanacaktır.

16- Akaryakıt vb. özel yük taşıyan araçlarda, yük ile ilgili belgelerin taşıma esnasında bulundurulması zorunludur.

17- Tarife ücretleri peşin olup, araçların geliş ve gidiş hizmetini kapsar.

18- İşletme Müdürlüğü, günlük programın hazırlanması, can ve mal güvenliği açısından hava muhalefeti (sis, tipi, fırtına vb.) ile gemi arızası vb. teknik arızalar gibi zorunlu nedenlerden gemi seferlerinde değişiklik yapma ve iptal etme yetkisine sahiptir. Bu iptal ve değişiklikler sebebi ile yaşanabilecek sorunlardan Adalar Belediyesi sorumlu değildir.

19- Taşıma esnasında oluşabilecek kırılma, çalınma, kaza vb. olaylardan veya yükten doğabilecek zararlardan Adalar Belediyesi sorumlu değildir.

20- Adalar Kaymakamlığı’na bağlı kurumlara gelen araçlar, Belediyelere ait araçlar, Adalar Orman İşletme Şefliğine ait araçların geçişi ücretsiz sağlanacaktır.

21- Adalar İlçesi asli görevleri için (temizlik, yol bakım. Park bahçe, vb.) belediyeler ve iştiraklerinden gelen araçların geçişi ücretsiz sağlanacaktır.

ÜCRET TARİFESİ